O mém osobním hledání vesmírné rovnováhy mezi prskáním a předením

Dopis mému šestnáctiletému já

17. září 2017 v 12:11 | S |  Rozjímání
UK, 14.8.2017

Milá Žanetko, (Žanet? Žany? Žando?)
nikdy jsi neměla ráda svoje jméno, přišlo Ti stupidní a lehce zapamatovatelné, protože Žanet se kolem Tebe nikdo moc nevyskytovalo. Asi Ti přijde zvláštní, že ve Tvých 30 letech najednou zjistíš, že v té neobyčejnosti jména se možná skrývá velká část Tvé identity a že se Ti líbí, že v Tvém okolí jsi jediná nositelka tohoto jména. Ano, jsou momenty, kdy by sis přála být někým s prachobyčejným, méně exotickým jménem - zvlášť tady v Angii, kde to nikdo nedokáže vyslovit či správně napsat a kdy musíš neustále vysvětlovat, že se jedná o českou verzi jména Janet, převzatou z francouzštiny a že "ž" se vyslovuje jako ve slově "television".. Ale opravdu zjistíš, že Žaneta jsi prostě TY. Je to hezký pocit.

Zvlášť teď, když jsi čerstvě vdaná a čeká Tě období zvykání si na nové příjmení, jsi ráda, že to neobvyklé jméno s Tebou zůstane navždy, byť ztratíš tu druhou část identity, kterou jsi koneckonců taky musela kolikrát hláskovat i Čechům. Držím nám oběma palce, abychom si zvykly na novou identitu a užívaly si, že i teď jsme jediné na světě tohoto jména. Jsme jedinečné!

Ale jsou stále momenty, kdy i já o sobě pochybuju.. Tím chci říct, ať se nebojíš - v tomhle zůstaneč trochu stejná. Ale budeš mít o hodně víc kuráže, znalostí sebedůvěry, než máš teď. Stále pracuju na tom, abych si svoje přednosti uvědomovala ve chvílích, kdy na tom záleží nejvíc hlavně při pracovních pohovorech. Nevíš, proč máme vlastně takový respekt z autorit? Každopádně se neboj, makám na tom.

Asi bys čekala, že touhle dobou už jsem snědla všechnu moudrost, protože je mi přece 30 let a v tom věku se podle Tebe z lidí už dávno stali dospělí se vším (nudným) všudy. Možná Tě potěší, že je stále na čem pracovat, co zlepšovat, objevovat, kam posouvat své hranice. Prostě a jednoduše: ještě pořád se v dost věcech plácáš a sem tam si připadáš jako tydýt v porovnání s ostatnmi, co už zjevně mají život vykoumaný.

Asi Tě to neuklidní, ale možná je načase si uvědomit (jak Ty, tak já), že prostě příliš přemýšlíme, respektive se přespříliš srovnáváme s ostatními. To nám taky přivodí tu krizi jménem deprese, která s námi od té doby zůstane. Ale teď Tě asi pořádně děsím. Zkusím to jinak.

Jsi báječná osoba a málo jsi si toho vědoma. Nikdo nikdy nebude žít Tvůj život. Každý máme svůj. Ten Tvůj není růžový, ale životy druhých na tom nejsou o moc líp - každý si bojujeme svůj boj. Jen ten Tvůj se Ti bude vždycky zdát náročnější, složitější, zapletenějí a bezvýchodnější v poronání s ostatními. A právě proto se jedná o Tvou velkou slabinu, která Tě zlomí, a díky tomu se všechno bude zdát milionkrát horší, ale taky Těto vynese zpět na svtlo mnohonásobně silnější. A úplně nejlepší na tom všem bude, že na sebe budeš moct být po tom všem pyšná, jako jsem teď já, protože i když ses do těch bažin dostala sama, byl jsi schopná se z nich vyhrabat taktéž sama díky své touze žít, zkoušet, učit se, objevovat, díky své lásce a své intuici. Nezoufej, krize sice přijde, ale NEBUDE trvat věčně - a bez ní bych to teď nebyla já. Jsem ohromně pyšná. Zvládneš to.

Nechci Ti dávat rady, co změnit a jak, čemu se vyhnout, protože - jak jsem napsala výše - bych to nebyla dnes já. Všechny ty kopance, zlomené srdce, zmařené šane, vycouvání z některých pracovnách nabádek kvůli strachu - to všechno jsi Ty, to vše zažiješ; musíš si tím projít, aby ses dostala do téhleté fáze, kdy máš skvělého muže. A věř mi, že bez toho zlomeného srdce, které předcházelo objevení tohoto muže Tvého života, by se tahle realita nikdy nestala. Chci tím říct, že stará pravda "vše zlé je k něčemu dobré" opravdu platí.

Dám Ti tedy místo rad spíše pár poodhalení, jakýchsi nakouknutí hlouběji, abys pochopila souvislosti a našla alespoň mentální oporu pro chvíle, kdy to bude potřeba.

1) (První bod je pouze pro mé oči)

2) Velmi brzy se Ti naskytne možnost mít pejska. Ať se děje, co se děje, to štěňátko u nás doma prostě musí být.

3) Poezie, rebelie, emoce - to všechno je důležité pro Tvou duševní stabilitu a je to dobře, moc Ti to chválím. Měla bychse v tomhle ohledu od Tebe znovu přiučit. Nebo naopak možná zkus nepřestávat být tím uzlíčkem emocí.

4) V 15 letech jsi řešila svoji mamku, která z ničehonic začla pít a tys nevěděla, jak z té situace ven, proč se to děje, vlastně Tě ani nenapadlo, že to může mít příčinu. Vidělas jen ztroskotance a cítilas jen povýšení, odpor a celkový despekt. Musím Ti říct, že to má důvod a že dnes na mamu spíše hledíš s obdivem a respektem, že to zvládla všechno ukočírovat sama bez psychologa.Začneš na ni koukat jinak. I na taťku. Uvidíš je jako lidi, s chybami a hlavně - s vlastním životem a minulostí a emocemi.

5) Fakt, že posloucháš trochu jiný styl hudby, nemaluješ se, nechodíš kalit, v životě sis nedala cigaretu do pusy, ani ses neopila (a stále jsi stejná), je Tvou velkou předností a věř mi, že brzy najdeš lidi, kteří budou úplně jako Ty. Připrav se na zatím nejkrásnější roky Tvého života plné hudby, tance a především velké osobnostní proměny v celkem slušného extroverta. (Ok, občasného extroverta. Ale i tak!!)

6) Nevědět co s kariérou je normální. Já to nevím dodnes, ale neměnila bych žádné z mých rozhodnutí v tomhle ohledu. Co děláš dnes, Tě sice plně zaměstnává a máš poměrně málo času sama na sebe a svůj život, na druhou stranu Tě to naplňuje. Asi to zní opět děsivě, ale ne pro mě. Já už jsem se naučila jednu věc: Všechno má svá pro a proti. A vlastně s tím souvisí i jiná věc: Nemůžeš mít všechno.

7) Nikdy, ani ve svých 30 letech, si nebudeš vždy úplně jistá, jak se rozhodovat. A víš co? Naučily jsme se v takových chvílích nerozhodnosti naslouchat své intuici a zatím nás nikdy nezklamala. Věř tomu, co Ti říká Tvé tělo a srdce. Pokud se budeš řídit tímhle, nemusíš se bát.

8) Mám Tě ráda a s láskou vzpomínám na ty krásné roky, které právě prožíváš a které Tě čekají. Užij si je. Přijdou životní zkoušky, ty na kerých záleží, které neošulíš, kterými si musíš projít, abys teprve na jejich konci pochopila, co že jsi to vlastně měla umět. Přijdou těžká léta a přijdou jako blesk z čistého nebe. Nebudeš vědět, kdo jsi, kam patříš, co se sebou, svým přítelem, jak dál. Budeš vzpomínat na to, jak jednoduché, bezstarostné a dlouhé Tvé dětství bylo a budeš ho občas proklínat, protože dospělost Tě zastihla příliš nepřipravenou. (Možná proto máš ten problém se teď uvolnit a užívat si.) Ale asi to tak mělo být. A tak Ti jen řeknu: Užij si to. Užij si tu zábavu a pak si naplno užij a prožij i tu bolest. Protože emoce jsou to jediné opravdové. A bez nich bych to opravdu nebyla já.

A jaká že jsi dnes?
- Pracovitá, ale mnohdy přespříliš. Slibuju, že se pokusím to změnit tak, abychom si život znovu užívaly.
- Hodně se bojíš o budoucnost, ale to bude tím, že bys velmi ráda měla děti se svým manželem, ale zatím ještě nebydlíte ve svém. Slibuju, že na tom přílišném strachu a přemýšlení taky zapracuju.
- Učím se nechat věci plynout a žiju trochu víc přítomným okamžikem než třeba před rokem nebo dvěma. To je úspěch, ne?

Prostě a jednoduše - ještě tak úplně nejsi za vodou a trošku se v tom plácáš/m, ale co bys měla vědět, je, že máš pocit, že jsi po těch patáliích zase na správné cestě - moudřejší a klidnější. (Ok, to jen občas.) Že hledáš spíše spirituálnější, filozofičtější oporu pro svou pochroumanou psyché a že máš skvělého muže, rodinu a kamarády, kteří Ti budou vždy oporou, i když si někdy můžeš myslet, že jsi sama proti světu.

Nejsi.

A i kdybys byla, jsi tak neskutečně silná... Přála bych si, abys to věděla Ty a abych na to nezapomínala ani já dnes. Jsi oporou sama sobě. A mnohým dalším. Nikdy se nepoučíš a vždycky nakonec budeš věřit v dobro v druhých. Budou časy, kdy budeš dost cynická, ale pod tím velkým nánosem bude stále bít Tvé pravé já - to optimistické srdce, které by se rozdalo a které mám na Tobě tak ráda - a nejen já.

Trhlá a usměvavá. Taková jsi. Pořád.
Jednou na to zapomeneš - ale věz, že se znovu najdeš.

S láskou Žaneta ***

PS: Po hormonální antikoncepci přibereš 20 kilo. Bude Tě to mrzet, štvát, ale řekneš si, že to asi je genetikou. Není. HA + přejídání se a nezdravý životní styl. Naštěstí jsi právě zvládla 10 kg zhubnout. Zkusím u toho zůstat, ne-li to posunout na ještě menší číslo.

PPS: Tvůj svatební den bude naprosto skvělý. Neboj.

PPPS: Možná jednu věc zkus změnit - čisti si zuby pořádně, i mezizubní prostory. Tvůj panický strach ze zubaře neodejde a radši budeš platit těžké prachy za velmi kvalitní služby, které si ale upřímně nemůžeš moc dovolit.

PPPPS: Angličtina bude v Tvém životě OPRAVDU důležitá. Návrhářství šatů méně - ale navrhni si ty svoje svatební. Nauč se, co Ti sluší, a poslechni svůj instinkt. Každý Ti ty šaty bude chválit. Nekecám.

PPPPPS: "Stín" (tak budeš říkat tomu, co Ti zlomí srdce) nebyl ten pravý, ať se mohlo zdát, že jsi našla svou spřízněnou duši. Tvůj manžel je ten, kdo Tě opravdu miluje, protože při Tobě bude stát i přesto, že na něj budeš hnusná. TO je láska. Že vedle něj můžeš být, kým jsi (v dobrém i zlém). TO JE LÁSKA. ......A k tomu má nádherné jméno.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama